VIB-STAR-tarkkuushiomalaikka CBN D×T×H (mm) B126 3 mm 3 mm
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Erittäin kehittyneet tasohiomalaikat ja ulkopuoliseen pyöröhiomiseen tarkoitetut laikat, joissa on superhiovia hioma-aineita (CBN tai timantti) fenolihartsisidoksessa. Erittäin luja, tärinälle optimoitu hiomalaikan napa VIB STAR edistää hyvää vaimennusta ja rauhallisia, toistettavia hiontaprosesseja, joissa saavutetaan korkea pinnanlaatu.
CBN-pinnoite erittäin tehokkaaseen hiontaan pitkää lastua muodostaville, rautapitoisille materiaaleille, esim. karkaistuille korkealegroiduille kromiteräksille ja HSS-materiaaleille (mukaan lukien jauhemetallurgiset laatuversiot) sekä nikkelipohjaisille seoksille.
- Erittäin suuri tehonlisäys (G-kerroin) verrattuna perinteisiin hioma-aineisiin.
- Pidikkeen tärinää vaimentava rakenne pidentää käyttöikää merkittävästi.
- Jatkuva itse-teroittuva vaikutus tasaisen kapasiteetin hyödyntämisen ansiosta ja syklisen teroituksen poistamisen myötä.
Käyttötiedot
- Yleiskäyttöinen kaikille materiaaleille, joiden kovuus on noin 58 HRC (taloudellinen raja).
- Tasohiontaan ja ulkopuoliseen pyöröhiomiseen (pituushionta ja suora upotushionta).
- Sopii kaikkiin yleisiin hiontakoneisiin muotti-, työkalu- ja koneenrakennuksessa, esim. Jung, ABA, Blohm, Elb, Mägerle, Geibel & Hotz, Jones & Shipman.
- Jäähdytys emulsiolla tai hiomaöljyllä on tarpeen.
- Superhiovia CBN-/timanttihiomalaikkoja käytetään aina enintään puolella laikan leveydestä verrattuna perinteisiin hiomalaikkoihin.
Huomautus
Hiomalaikat voidaan ennen ensimmäistä hiontaa avata pehmeästä teräksestä olevaa palaa vasten noin 0,02 mm:n syötöllä. Vaihtoehtoisesti voidaan käyttää myös teroitusyksikköä nro 599600. Teroita hiomalaikat (sidoksen avaaminen) hiomakivellä nro 599840.
Spesifikaatio
B126C50B-VIB-STAR HSS
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Levyn ⌀ d | 350 mm |
|---|---|
| Hiontamenetelmä | Ulkopuolinen pyöröhionta; Tasohionta |
| Laikan leveys d | 20 mm |
| Reikä-⌀ h | 127 mm |
| Hioma-aine | Kuutioboorinitridi |
| Hionta-aineen nimike | CBN |
| Spesifikaatio | B126C50B-VIB-STAR HSS |
| Muoto | 1A1 |
| Tuotetyyppi | Katkaisulaikka |
| Hiomapinnan korkeus x | 3 mm |
| Hiomapinnoitteen leveys u | 20 mm |
| Spesifikaatio | B126C50B-VIB-STAR HSS |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G5920303 |
|---|---|
| EAN | 9003173021385 |