VIB-STAR-tarkkuushiomakiekko CBN D×T×H (mm) B126 3 mm 3 mm
Tuotteelta puuttuu hinta. Ota yhteyttä Ravema-edustajaasi.
Tuotekuvaus
Rakenne
Erittäin kehittyneet tasohiomakiekot ja ulkopuolisen pyöröhiomisen kiekot, joissa superabrasivi-hioma-aine (CBN tai timantti) fenolihartsisidoksessa. Erittäin luja, värähtelyoptimoitu hiomakiekon napa VIB STAR edistää hyvää vaimennusta sekä rauhallisia, toistettavia hiontaprosesseja ja korkeaa pinnan tasaisuutta.
CBN-pinnoite erittäin tehokkaaseen hiontaan pitkälastuisille, rautapitoisille materiaaleille, esim. karkaistuille korkeaseosteisille kromiteräksille ja HSS-materiaaleille (myös jauhemetallurgiset laadut) sekä nikkelipohjaisille seoksille.
- Erittäin suuri teholisäys (G-kerroin) verrattuna tavanomaisiin hioma-aineisiin.
- Pidikkeen värähtelyä vaimentava rakenne pidentää käyttöikää merkittävästi.
- Jatkuva itse-teroittava vaikutus tasaisen kapasiteetin hyödyntämisen ja syklisen teroituksen poistamisen ansiosta.
Käyttötiedot
- Yleiskäyttöinen kaikille materiaaleille, joiden kovuus on noin 58 HRC (taloudellinen raja).
- Tasohiontaan ja ulkopuoliseen pyöröhiontaan (pitkittäishionta ja suora pistohionta).
- Kaikille muotti-, työkalu- ja konevalmistuksessa yleisesti käytetyille hiomakoneille, esim. Jung, ABA, Blohm, Elb, Mägerle, Geibel & Hotz, Jones & Shipman.
- Emulsiojäähdytys tai hiomaöljy vaaditaan.
- Superabrasivi CBN-/timanttihiomakiekkoja käytetään aina enintään puolella kiekkoleveydellä verrattuna perinteisiin hiomakiekkoihin.
Huomautus
Hiomakiekot voidaan ennen ensimmäistä hiontaa avata pehmeän teräksen palikkaa vasten noin 0,02 mm syötöllä. Vaihtoehtoisesti myös teroitusyksiköllä nro 599600. Teroita hiomakiekot (sidoksen avaaminen) hiomakivellä nro 599840.
Spesifikaatio
B126C50B-VIB-STAR HSS
Käyttötiedot
Tekniset tiedot
| Levyn ⌀ d | 225 mm |
|---|---|
| Hiontamenetelmä | Ulkopuolinen pyöröhionta; tasohionta |
| Laikan leveys d | 15 mm |
| Reikä-⌀ h | 51 mm |
| Hioma-aine | Kuutiollinen boorinitridi |
| Hionta-aineen nimike | CBN |
| Spesifikaatio | B126C50B-VIB-STAR HSS |
| Muoto | 1A1 |
| Tuotetyyppi | Katkaisulaikka |
| Tuotenimen attribuutti | 225×15×51 |
| Hiomapinnan korkeus x | 3 mm |
| Hiomapinnoitteen leveys u | 15 mm |
| Spesifikaatio | B126C50B-VIB-STAR HSS |
Tuotetiedot
| Tuotenumero | G5920153 |
|---|---|
| EAN | 9003173021392 |